Jak prać i prasować delikatne firanki wykonane z tiulu?

Jak prać i prasować delikatne firanki wykonane z tiulu?

Tiul – to delikatna oraz lekka tkanina, najczęściej wykonana z bawełny lub jedwabiu. Jej charakterystyczną cechą jest duża przezroczystość, przez co często jest stosowana w sukniach ślubnych, sukienkach, woalkach, a także firankach.

Jak prać firanki wykonane z tiulu?

Przede wszystkim z tiulem należ obchodzić się ostrożnie, ponieważ łatwo jest go uszkodzić. Najmniej wygodnym, ale najbezpieczniejszym jest wypranie firanek ręcznie z pomocą specjalnego płynu do delikatnych tkanin lub szarego mydła i dodatku wody. Wtedy mamy pewność, że nie uszkodzimy faktury materiału. Inną opcją jest wypranie firanek z tiulu w pralce. Warto jest wtedy przeczytać metkę odnośnie do tego, w jakiej temperaturze zalecane jest pranie. Zazwyczaj stosuje się program z niską temperaturą do delikatnych tkanin. Niektóre pralki są również wyposażone w program do prania ręcznego. Jeśli pierzemy firanki z innymi rzeczami, warto jest umieścić je, w specjalnym woreczku do prania. Sprawi on, że firanki będą bezpieczniejsze i odporne na zaciągnięcia. Pamiętajmy o tym, aby nie wkładać firanek wykonanych z tiulu do suszarek automatycznych, ponieważ mogą uszkodzić tkaninę.

Jak prasować firanki z tiulu?

Nasze firanki zostały uprane, są czyste oraz lśniące. Teraz czas na ich odpowiednie uprasowanie. Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ze względu na to, że nie każdy tiul przeznaczony jest do prasowania. Najważniejszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest temperatura żelazka. Zbyt wysoka może stopić delikatny materiał firanki. Informacja o tym, czy firanki można prasować – powinna być umieszczona na metce. Prasowanie powinniśmy wykonywać na jak najniższej temperaturze żelazka, robić to starannie oraz powoli. Warto jest upewnić się wcześniej, o tym czy żelazko nie brudzi poprzez wyprasowanie np. jasnej ścierki.

Jeśli nie mamy dostępu do metki, a mimo to chcemy zaryzykować i wyprasować nasze firanki dobrym rozwiązaniem będzie wyprasowanie firanek przez inną cienką tkaninę np. ściereczkę lub ręcznik. W ten sposób możemy zabezpieczyć naszą tkaninę przed zniszczeniem. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku prasowania okazuje się jednak żelazko z wyrzutnią pary. Aktualnie na rynku istnieje wiele modeli żelazek z stacją parową. Prasowanie w ten sposób zdecydowanie minimalizuje ryzyko uszkodzenia materiału.

Alternatywne metody

W przypadku niewielkich zagnieceń do wyprasowania firanek można użyć zwykłej bieżącej wody. Wystarczy tylko zwilżyć tkaninę wodą, naciągnąć ją oraz pozostawić do wyschnięcia.

Więcej o firankach z tiulu oraz sposobach dbania o nie znajdziesz pod linkiem – firany Kraków.

Posts created 84

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top