Jakie systemy kominowe wybrać do kotłów kondensacyjnych?

Producenci kotłów coraz większą uwagę przykładają do wydajności swoich produktów oraz ich wpływu na środowisko. Tego typu polityka ma związek z zaostrzającymi się przepisami regulującymi poziom wydzielania spalin oraz zużycie paliwa. W nowych kotłach można palić wyłącznie wyszczególnionymi rodzajami paliw. Nie przestrzegając tych zasad narażamy się na poważne kary pieniężne, poza tym zatruwamy środowisko, dlatego kotły kondensacyjne można uznać za konieczność.

Na czym bazować swój wybór?

Nieważne, czy budujemy nowy system grzewczy, czy podejmujemy się renowacji starego, system kominowy musi być dobrze dopasowany do wybranego rozwiązania. Na co w takim razie zdecydować się, jeśli postawiliśmy na kocioł kondensacyjny? Jest to dość trudne pytanie, ponieważ odpowiedź na nie zależy nie tylko od samego pieca, ale także:

  • Konstrukcji domu
  • Preferowanego paliwa
  • Możliwości finansowych
  • Dostępnej przestrzeni
  • Intensywności zużycia paliwa

Aby podjąć decyzję, której nie będziemy później żałować, dobrze jest wziąć pod uwagę każdy z wymienionych czynników. Istnieją rozwiązania uniwersalne, lecz jeśli mamy taką możliwość, to bardziej wyspecjalizowany system z reguły okazuje się o wiele bardziej wydajny.

Komin ceramiczny czy stalowy?

Najczęstszym dylematem przy budowie komina jest decyzja odnośnie materiału, z którego ten ma być wykonany. Oczywistymi kandydatami są płyty ceramiczne oraz kwasoodporna stal nierdzewna. Na co warto postawić?

Największą zaletą ceramiki jest jej niezależność od reszty budynku. Komin taki można postawić w dowolnym miejscu, dlatego jeśli mamy problem z ulokowaniem tej instalacji, to wybór wydaje się oczywisty. Poza tym, płyty ceramiczne zawsze są bezpieczną opcją z uwagi na ich uniwersalność. Są one kompatybilne z niemal każdym rodzajem paliwa, dlatego nie powinny mieć problemu z odprowadzaniem spalin kotłów kondensacyjnych.

Alternatywą są systemy ze stali nierdzewnej, która jest lekka i stosunkowo łatwa w montażu. Niestety, w większości przypadków należy wesprzeć ją na ścianach domu, co ogranicza nasze możliwości w zakresie jej optymalnego ułożenia. Kominy stalowe zazwyczaj są bardzo wyspecjalizowane, dlatego należy zapoznać się ze specyfikacją konkretnego kotła kondensacyjnego i upewnić się, że będzie on współgrał z danym produktem. System ten jest o wiele bardziej popularny przy tego typu urządzeniach grzewczych, gdyż można go lepiej przystosować do ich specyficznych wymagań. Dobrze zamontowany komin stalowy to doskonała inwestycja, która jest warta swojej ceny.

Posts created 83

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top