Komu zlecić profesjonalną wycenę nieruchomości?

Komu zlecić profesjonalną wycenę nieruchomości?

Każda osoba prywatna może wycenić swoją lub czyjąś nieruchomość, jednak czy to dobry pomysł? Powinniśmy zastanowić się nad tym, do jakiego celu potrzebujemy wyceny nieruchomości i na tej podstawie ustalić kto nam może w tym pomóc. 

Samodzielnie czyli na intuicję? 

Samodzielna wycena nieruchomości może być problematyczna, ponieważ najczęściej nie posiadamy specjalistycznej wiedzy w tym zakresie i możemy popełnić dużo błędów. Gdy spróbujemy wycenić nieruchomość sami, będzie to orientacyjna cena, badając rynek i statystyki ocenimy tylko szerokie widełki wartości mieszkania lub domu.

W czym może nam pomóc pośrednik? 

Pośrednik ma większe doświadczenie, dużo lepiej zna rynek i jego trendy oraz posiada dostęp do informacji, do których nie ma żadna prywatna osoba. Stosuje bardzo podobne metody swojej pracy co rzeczoznawca majątkowy oraz ma wiedzę na temat profesjonalnej wyceny, dlatego przeprowadzi całą operację dużo dokładniej podając nam bardzo rzetelną i użyteczną informację o cenie nieruchomości. Pośrednik niestety nie jest urzędnikiem państwowym i nie może wystosować oficjalnej opinii o mocy prawnej.

Do czego potrzebny nam operat szacunkowy od rzeczoznawcy?

Rzeczoznawca majątkowy to urzędnik państwowy, który zdał egzamin zawodowy, odbył praktykę i przeszedł postępowanie kwalifikacyjne, czyli jest wykształcony w kierunku wyceny majątków. Jest to jedyna osoba uprawniona do tego, aby zapewnić nam wycenę nieruchomości popartą dokumentem urzędowym jakim jest operat szacunkowy. Ten dokument ma moc prawną i informuje o cenie nieruchomości, którą rzeczoznawca ustalił na podstawie faktów i szeregu procedur urzędniczych. Do czego przydadzą nam się usługi rzeczoznawcy? Operat będzie nam niezbędny przy spadku, dla celów bankowych (np. przed uzyskaniem kredytu hipotecznego) czy dla urzędu skarbowego (podatki). Jeżeli chodzi o koszt takiego dokumentu to w zależności od naszych celów będzie on wynosił od 600 do 900 zł. 

Co będzie dla nas najlepsze? 

Zależnie od naszego celu, mamy kilka opcji do wyboru. Jeżeli chcemy znać tylko przybliżona wartość nieruchomości, możemy sprawdzić sami jak wygląda rynek i dokonać przybliżonej oceny. Jeśli jesteśmy zainteresowani kupnem/sprzedażą mieszkania lub domu możemy udać się do pośrednika, który zajmie się sprawą za nas i wyda nam precyzyjną wycenę. Pośrednik pobiera zazwyczaj wynagrodzenie prowizyjne, które kształtuje się na poziomie 2-3% wartości transakcji. Rzeczoznawca majątkowy wystawi nam z kolei dokument operatu szacunkowego, który potrzebny nam będzie do załatwienia wielu spraw urzędowych.

Czytaj Więcej

Posts created 83

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top