Najpopularniejsze rodzaje nasad kominowych

Nasady kominowe spełniają bardzo proste zadanie – mają one na celu zniwelowanie negatywnego wpływu wiatru na prawidłowy ciąg w przewodzie kominowym. Nie zawsze są one konieczne, lecz taka inwestycja może znacznie poprawić wydajność naszego systemu kominowego i oszczędzić nam wielu problemów. Akcesorium to posiada kilka wariacji także we własnym zakresie. Te różnią się poziomem zaawansowania, ceną, kształtem oraz dopasowaniem do określonych warunków. Jeśli interesuje nas wyposażenie się w nasadę kominową, to warto jest zapoznać się z ofertą internetowego sklepu oferującego nasady kominowe od polskich producentów.

Najpopularniejsze typy nasad kominowych to:

  • Nasady kominowe stałe
  • Nasady kominowe obrotowe
  • Nasady kominowe samonastawne
  • Nasady kominowe urządzenia hybrydowe
  • Nasady kominowe mechaniczne

W zależności od wybranego modelu, możemy oczekiwać odmiennych rezultatów. Warto mieć na uwadze, że droższy sprzęt niekoniecznie wiąże się z lepszą ochroną – kluczem jest tutaj przemyślana decyzja, podjęta na bazie wielu czynników.

Czym cechują się poszczególne nasady kominowe?

Do najprostszych modeli należą nasady kominowe stałe. Są one dość tanie, a zarazem bardzo efektywne. Ich główna funkcja to podstawowa ochrona przed wiatrem oraz opadami atmosferycznymi, lecz przyczyniają się one także do ogólnej poprawy ciągu kominowego. Duża zaleta nasad kominowych stałych to brak konieczności montażu dodatkowych silników, są one w pełni samodzielnym akcesorium kominowym. Nieco bardziej zaawansowane są nasady kominowe obrotowe, które, jak sama nazwa wskazuje, obracają się wykorzystując naturalną siłę wiatru. Nasady te pozwalają na usprawnienie systemu kominowego, używając różnicy ciśnień, aby znacznie polepszyć jego wentylację. Niestety, z racji że wymagają one wiatru, aby funkcjonować poprawnie, nie są w pełni wydajne przez cały rok. Bardzo ciekawym przykładem są nasady kominowe samonastawne, które działają na zasadzie podobnej do nasad obrotowych. Różnica polega na tym, że posiadają one dodatkowe elementy konstrukcji, umożliwiające im ustawienie zgodnie z kierunkiem wiatru. Technika ta jest dość prosta, a znacznie podnosi ich efektywność.

Technologia na dachu – nasady mechaniczne

Niektóre nasady kominowe wykonane są z użyciem bardziej zaawansowanej technologii. Tak zwane nasady mechaniczne swoje działanie opierają na dodatkowym wentylatorze, który wspomaga naturalnie występujący ciąg grawitacyjny. W ten sposób można upewnić się, że wszystkie spaliny i zanieczyszczenia zostaną wydmuchane z przewodu. Są one kompatybilne z kotłami zasilanymi paliwem stałym, jak na przykład węgiel.

Posts created 84

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top