Obecny rynek posiada bardzo szeroką ofertę w zakresie systemów kominowych oraz wszystkich akcesoriów z nimi związanych. To zrozumiałe, że osoba, która niekoniecznie jest obeznana z tematem może mieć problemy z podjęciem prawidłowego wyboru w kwestii rzeczy takich jak nasady kominowe czy sposób ich montażu. Wybór ten jest niezwykle ważny, gdyż może się on bezpośrednio przełożyć na efektywność ciągu, a co za tym idzie nasze bezpieczeństwo.
Spaliny, nawet te wytwarzane podczas używania węgla jako głównego źródła paliwa, mają fatalny wpływ na nasz organizm. Obowiązkiem każdego, odpowiedzialnego gospodarza jest zadbanie o prawidłową wentylację. Niestety, niektóre rejony Polski charakteryzują się regularnymi, intensywnymi zmianami ciśnienia, których rezultatem są porywiste wiatry. Te mogą zaburzyć ciąg komina, przez co na pewnych obszarach naszego kraju wyposażenie się w nasadę kominową jest nie tylko rozsądnym wyborem, ale także obowiązkiem.
Czym są nasady kominowe?
Nasady kominowe to dodatkowy element montowany na komin. Jest to nakładka, zazwyczaj wykonana z bardzo odpornej stali nierdzewnej, która za zadanie ma polepszenie ciągu w kominie, ochronę go przed wiatrem i nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi. Dostępne są one w różnych kształtach i rozmiarach, a to, jaki model wybierzemy powinno zależeć przede wszystkim od typu komina, kształtu oraz ulokowania dachu, a także używanego przez nas kotła. W tej kwestii najlepiej jest skontaktować się z fachowcem, który samodzielnie oszacuje, jakie rozwiązanie będzie w naszym przypadku najbardziej optymalne. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie sobie natychmiastowego montażu – gdyż na ten trzeba koniecznie zwrócić szczególną uwagę. Aby nasada kominowa spełniała swoją rolę bez zarzutów, musi ona być właściwie uszczelniona oraz dopasowana do całej reszty instalacji.
Nasada kominowa – kiedy wiemy, że działa prawidłowo?
Nawet jeśli cały proces montażu mamy już sobą, nie oznacza to, że możemy spać spokojnie. Wiele błędów czy usterek jest dostrzegalnych dopiero po pewnym czasie, dlatego warto jest na bieżąco przykładać uwagę do faktycznego stanu nasady kominowej.
Do najczęstszych problemów należą:
- Złe uszczelnienie
- Niedopasowanie nasady kominowej do przewodu
- Nieprawidłowa konserwacja stali
- Złe ulokowanie nasady
Nawet jeśli coś takiego nam się przytrafi, to ewentualne korekty zawsze wchodzą w grę. Większość firm zajmujących się montażem udziela pewnej gwarancji na swoje usługi, dlatego jeśli usterka pojawiła się już na etapie instalacji, nie poniesiemy dodatkowych kosztów.