O czym trzeba pamiętać tworząc projekt graficzny?

O czym trzeba pamiętać tworząc projekt graficzny?

Tworzenie projektów graficznych wcale nie jest takie skomplikowane, jakby się to mogło wydawać. Warto jednak podczas samego procesu wspierać się kilkoma wytycznymi, które sprawią, że nasza praca będzie bardziej efektowna i efektywna. Sporządzenie szkicu, dobór odpowiednich kolorów i czcionek oraz poszukiwanie inspiracji – są to tematy, które warto mieć na uwadze.

Inspiracja

Wszystko zaczyna się od pomysłu. Czasami mamy ich mnóstwo a czasami jest ich brak. Jest to totalna loteria. Jednak gdy mamy gorszy dzień nie ma co rozpaczać, gdyż zawsze możemy poszukać inspiracji w odpowiednich miejscach! Wystarczy wyszukać dzieła tematycznie podobne do tego, które chcemy stworzyć. Dzięki przeanalizowaniu ich będziemy mogli stworzyć coś pięknego, oryginalnego i swojego. Oczywiście inspirowanie nie ma nic wspólnego z kopiowaniem!

Niektórzy artyści przed pracą tworzą sobie “tablicę klimatu” na której umieszczają dzieła, którymi są zainspirowani. Dzięki temu, gdy podczas pracy dopadnie ich brak inspiracji, mogą szybko przerwać to poprzez zerknięcie na swoją tablicę pomocniczą. Jest ona drogowskazem, który sprawia, iż nie odchodzi się od wyznaczonego kierunku, co jest częstą bolączką ludzi tworzących grafikę.

Najpierw szkic

Na początek pracy najlepsze jest szkicowanie za pomocą np. ołówka. Niezależnie od tego, czy tworzymy grafikę normalną, czy cyfrową, najszybciej przeniesiemy pomysły z głowy właśnie w taki sposób. Tak będziemy mogli nakreślić wstępny wygląd naszego projektu graficznego lub wybrać najlepszą wersję spośród kilku.

Odpowiedni dobór kolorów

Jedną z podstawowych kwestii podczas tworzenia projektu graficznego jest sam dobór kolorów. Po pierwsze trzeba znać się na palecie barw i wiedzieć jakie kolory pasują do jakich. Jest to absolutna podstawa. Jednak warto także zagłębić się w ich psychologię, szczególnie, wtedy kiedy tworzymy projekt na potrzeby biznesowe. Tutaj dobór odpowiedniego koloru jest kluczowy. Przykładowo, jeśli chcemy wzbudzić zaufanie, brąz będzie odpowiedni. Natomiast jeśli tworzymy projekt dla luksusowej firmy jubilerskiej, idealny będzie kolor złoty.

Parowanie czcionek

Jeśli w naszym projekcie ma znaleźć się tekst, to musimy wiedzieć, z jakiej czcionki warto skorzystać. Przykładowo czcionka szeryfowa będzie idealna dla tekstu dłuższego, który będzie czytany. Natomiast nowoczesny nagłówek doskonale będzie się prezentował, gdy skorzystamy z czcionki, która jest pozbawiona szeryfów. Jeśli nie mamy pomysłu co wybrać, warto skorzystać ze sprawdzonych od lat czcionek jak np. legendarna Helvetica, która ciągle sprawia, iż tekst wygląda wyśmienicie.

Posts created 84

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top