Stalowe systemy kominowe zazwyczaj są kompatybilne z określonym rodzajem kotła, dlatego ich montaż należy przemyśleć już zawczasu. Rozsądnie jest podjąć decyzję odnośnie systemu kominowego już na etapie projektowania budynku, aby móc dostosować go do konstrukcji ścian i sufitu. Od czego zatem zacząć?
Jak przygotować plany komina stalowego
Zanim przystąpimy do budowy komina, dobrze jest sporządzić jego precyzyjny plan. Przemyślane podejście do montażu może oszczędzić nam wielu kłopotów, warto jest zatem poświęcić nieco czasu na sam projekt.
Pierwszym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę są ściany budynku – to właśnie na nich będzie opierała się cała konstrukcja, dlatego pełnią one kluczową rolę. Kolejną kwestią jest fundament – musimy go wyznaczyć, zanim wydzielimy miejsce na powstanie komina. W większości przypadków jest on gotowy wraz z właściwymi fundamentami domu, dlatego nie powinien stanowić problemu.
Rozpoczęcie konstrukcji systemu kominowego
Jeśli wyznaczyliśmy obszar, w którym nasz system kominowy będzie ulokowany, możemy przystąpić do jego budowy. Zaczyna się od obudowy, na którą zazwyczaj składają się zwarcie ułożone pustaki. Następnie należy znaleźć miejsce na odprowadzenie skroplin oraz kształtkę. Nie można zapomnieć o trójniku, czyli rurze przyłączeniowej. Jej dokładne położenie zależy od sporządzonego wcześniej planu i może różnić się w zależności od konkretnego projektu
Po złożeniu obudowy można pomyśleć o zabezpieczeniu konstrukcji materiałami izolującymi. W tym celu zazwyczaj używa się wełny mineralnej, która wykazuje słabe przewodnictwo ciepła, a na dodatek jest niepalna, czyniąc z niej idealny wybór. Wymagana będzie także rura szamotowa, którą należy przeciągnąć do pożądanej wysokości.
Czego unikać podczas montażu komina?
Pomimo, że proces budowy komina jest dość prosty, to wciąż zdarzają się przy nim okazjonalne pomyłki. Należy pamiętać, że nawet drobne błędy w tym układzie mogą z biegiem czasu doprowadzić do poważnych usterek, a nawet niebezpieczeństwa zatrucia spalinami. Aby mieć pewność co do bezpieczeństwa instalacji, powinno się:
- Pozostawić pewien odstęp pomiędzy systemem kominowym a ścianą budynku
- Wzmocnić zewnętrzną część komina i zabezpieczyć przez opadami atmosferycznymi
- Unikać kontaktu komina z drewnianymi elementami budynku
- Tworzyć osobny przewód dla każdego kotła zamontowanego w domu
- Dopilnować właściwego uszczelnienia stalowego komina
Nawet jeśli przestrzegamy wszystkie z tych zasad, nie zwalnia nas to z regularnej kontroli stanu systemu kominowego.