Cieszący nasze oczy latem i jesienią trawnik w ogrodzie, po zimie najczęściej nie prezentuje się tak okazale. Z daleka widoczne są ubytki i przebarwienia, a sama kondycja trawy pozostawia wiele do życzenia.
Zimowe uszkodzenia trawników
Śnieg oraz mróz powodują najczęściej wiele szkód na naszych trawnikach. Najczęściej występującymi uszkodzeniami są:
- uschnięcie fragmentów trawnika, spowodowany wielokrotnym zamarzaniem i odmrażaniem wody znajdującej się w płytkich warstwach gleby. Takie działanie powoduje oderwanie darni od systemu korzeniowego i w efekcie usychanie trawy;
- pleśń śniegowa będąca efektem długo utrzymującej się na trawniku skorupy śnieżno – lodowej. Objawem tej choroby jest powstawanie białej warstwy grzybni wokół kęp traw;
- zbicie lub filcowanie darni, uniemożliwiające dotarcie powietrza, wody i nawozów do części korzeniowej.
Wiosna to także wzmożona aktywność kretów, której efektem jest, że nasz trawnik może przypominać pole walki. Nie ma to wprawdzie nic wspólnego z mrozami i śniegiem, ale wielu ogrodników doprowadza do rozpaczy.
Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne
Pragnąc przywrócić naturalny, piękny wygląd naszych trawników, zaraz po stopnieniu śniegu i odmarznięciu gleby musimy przystąpić do szeregu zabiegów pielęgnacyjnych. Niezbędne jest:
- Pierwszą czynnością przeprowadzoną po zimie musi być dokładne wygrabienie naszego trawnika i usunięcie w ten sposób suchej i chorej trawy oraz liści, igliwia, gałęzi. Czynność ta nie tylko spełnia rolę pielęgnacji, ale pomaga także w identyfikacji jakości trawnika i rozpoznanie ewentualnych chorób i uszkodzeń. Dla bardziej wygodnych lub przy większych powierzchniach, w tym celu można użyć także wertykulatora.
- W przypadku stwierdzenia oderwania darni od gleby, musimy przeprowadzić walcowanie, czyli wyrównanie powierzchni trawnika oderwanego od podłoża.
- W przypadku stwierdzenia pleśni śniegowej musimy użyć specjalistycznych środków grzybobójczych;
- Niemniej istotnym, zwłaszcza na glebach ciężkich niezbędne będą zabiegi napowietrzające – aeracja. Najprostszym sposobem jest nakłuwanie trawnika widłami lub specjalnymi butami z kolcami. Przy większej powierzchni można w tym celu wykorzystać aeratory;
- Trawę chorą lub uschniętą należy usunąć. W jej miejsce należy dokonać dosiewek. W tym celu glebę należy przygotować – spulchnić i wzbogacić nawozem. Po wysianiu trawy niezbędne jest jej walcowanie, celem jej wyrównania do powierzchni pozostałej części trawnika.
- Pierwsze wiosenne nawożenie, po wykonaniu wcześniejszych zabiegów przeprowadzamy na przełomie marca i kwietnia.
Bywa, że skala zniszczeń i chorób naszego trawnika po zimie jest tak duża, że wymaga zastanowienia i wyboru, czy lepiej jest reanimować stary trawnik, czy też pozbyć się go i założyć nowy trawnik. Najlepszym kryterium takiej decyzji jest oczywiście kryterium ekonomiczne.