Trawnik po zimie. Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne

Trawnik po zimie. Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne

Cieszący nasze oczy latem i jesienią trawnik w ogrodzie, po zimie najczęściej nie prezentuje się tak okazale. Z daleka widoczne są ubytki i przebarwienia, a sama kondycja trawy pozostawia wiele do życzenia.

Zimowe uszkodzenia trawników

Śnieg oraz mróz powodują najczęściej wiele szkód na naszych trawnikach. Najczęściej występującymi uszkodzeniami są:

  • uschnięcie fragmentów trawnika, spowodowany wielokrotnym zamarzaniem i odmrażaniem wody znajdującej się w płytkich warstwach gleby. Takie działanie powoduje oderwanie darni od systemu korzeniowego i w efekcie usychanie trawy;
  • pleśń śniegowa będąca efektem długo utrzymującej się na trawniku skorupy śnieżno – lodowej. Objawem tej choroby jest powstawanie białej warstwy grzybni wokół kęp traw;
  • zbicie lub filcowanie darni, uniemożliwiające dotarcie powietrza, wody i nawozów do części korzeniowej.

Wiosna to także wzmożona aktywność kretów, której efektem jest, że nasz trawnik może przypominać pole walki. Nie ma to wprawdzie nic wspólnego z mrozami i śniegiem, ale wielu ogrodników doprowadza do rozpaczy.

Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne

Pragnąc przywrócić naturalny, piękny wygląd naszych trawników, zaraz po stopnieniu śniegu i odmarznięciu gleby musimy przystąpić do szeregu zabiegów pielęgnacyjnych. Niezbędne jest:

  1. Pierwszą czynnością przeprowadzoną po zimie musi być dokładne wygrabienie naszego trawnika i usunięcie w ten sposób suchej i chorej trawy oraz liści, igliwia, gałęzi. Czynność ta nie tylko spełnia rolę pielęgnacji, ale pomaga także w identyfikacji jakości trawnika i rozpoznanie ewentualnych chorób i uszkodzeń. Dla bardziej wygodnych lub przy większych powierzchniach, w tym celu można użyć także wertykulatora.
  2. W przypadku stwierdzenia oderwania darni od gleby, musimy przeprowadzić walcowanie, czyli wyrównanie powierzchni trawnika oderwanego od podłoża.
  3. W przypadku stwierdzenia pleśni śniegowej musimy użyć specjalistycznych środków grzybobójczych;
  4. Niemniej istotnym, zwłaszcza na glebach ciężkich niezbędne będą zabiegi napowietrzające – aeracja. Najprostszym sposobem jest nakłuwanie trawnika widłami lub specjalnymi butami z kolcami. Przy większej powierzchni można w tym celu wykorzystać aeratory;
  5. Trawę chorą lub uschniętą należy usunąć. W jej miejsce należy dokonać dosiewek. W tym celu glebę należy przygotować – spulchnić i wzbogacić nawozem. Po wysianiu trawy niezbędne jest jej walcowanie, celem jej wyrównania do powierzchni pozostałej części trawnika.
  6. Pierwsze wiosenne nawożenie, po wykonaniu wcześniejszych zabiegów przeprowadzamy na przełomie marca i kwietnia.

Bywa, że skala zniszczeń i chorób naszego trawnika po zimie jest tak duża, że wymaga zastanowienia i wyboru, czy lepiej jest reanimować stary trawnik, czy też pozbyć się go i założyć nowy trawnik. Najlepszym kryterium takiej decyzji jest oczywiście kryterium ekonomiczne.

Posts created 84

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top