Tworzenie stron www - kompletny poradnik krok po kroku

Tworzenie stron www – kompletny poradnik krok po kroku

Jak tworzyć strony internetowe? Proces ten jest złożony i nieczęsto wykonywany przez jedną osobę. Zazwyczaj jest to praca podzielona pomiędzy grafika, programistę front-end i back-end. Oczywiście są także ludzie, którzy zajmują się wszystkim. Są to full stack developerzy. Jak zatem tworzą oni strony internetowe krok po kroku?

Projekt graficzny

Każde tworzenie strony www zaczyna się od stworzenia projektu graficznego. Dzięki temu później łatwiej się pracuje. Najczęściej używa się środowiska Photoshop, obecnie także staje się coraz bardziej popularny i łatwiejszy w obsłudze Adobe XD. Jak się za to zabrać? Warto douczyć się tego, jak dobierać odpowiednie kolory i czcionki w zależności od przeznaczenia witryny. Najlepiej przejrzeć najlepsze twory w sieci, które się nam podobają – mogą posłużyć jako inspiracja.

Front-end

Jeśli mamy już projekt graficzny to musimy „przenieść” go za pomocą kodu do naszej przeglądarki stron www. Ten rodzaj działalności nazywamy front-endem. Jeśli tworzymy prostą witrynę, która ma być przykładowo tylko wizytówką firmową, to nie musimy nic więcej ponadto zwykle robić. Jak zatem zabrać się za kodowanie?

Podstawą każdej strony internetowej jest HTML5. Jest to język znaczników, który opisuje zawartość każdej strony internetowej w sieci. Tak naprawdę, jeśli się go nauczymy, to jesteśmy w stanie stworzyć pełnoprawną stronę. Będzie ona jednak wyglądała tragicznie. Dlatego też kolejnym krokiem będzie tutaj zadbanie o odpowiednią oprawę graficzną. Zrobimy to przy użyciu języka CSS3. Dzięki niemu odtworzymy nasz projekt graficzny na kartach przeglądarki. Strona zaczyna wyglądać ładnie i profesjonalnie. Przy prostym projekcie może to wystarczyć.
Jednak zwykle potrzeba jeszcze czegoś, aby sprawić, by nasza strona ożyła. Tutaj z pomocą przychodzi pierwszy język programowania, a mianowicie JavaScript. Dzięki niemu będziemy mogli zrobić animacje czy udostępnić możliwość interakcji między użytkownikiem a witryną.

Back-end

Jeśli chcemy stworzyć stronę bardziej ambitną jak np. blog czy sklep internetowy, to będzie nam potrzebny back-end. Odpowiada on za komunikację między klientem (przeglądarką) a serwerem. Potrzebny jest tutaj kolejny język programowania. Wybór jest bardzo szeroki. Najczęściej wybiera się tutaj PHP, Python, node.js bądź Ruby. Potrzebna jest również baza danych. Najczęściej korzysta się z MySQL, MariaDB i MongoDB. Wszystko razem jest potrzebne, aby nasze miejsce w sieci było dynamiczne. Wszystkie strony w sieci są tak wykonane.

Posts created 85

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top