Każdego dnia na polskich drogach zdarzają się wypadki komunikacyjne. W ich wyniku bardzo często zniszczeniu ulegają samochody ich uczestników. Każde takie zdarzenie z pewnością jest dla nich bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem.
Utrata wartości handlowej samochodu – sposób obliczenia
Osoba poszkodowana w trakcie wypadku komunikacyjnego może zgłosić i obliczyć utratę wartości handlowej pojazdu. Chodzi o to, że niezależnie od dokonanych napraw w wyniku kolizji cena samochodu zdecydowanie spada.
Obliczenie jego wartości dokonuje się poprzez odjęcie od ceny samochodu sprzed wypadku, tej obecnej już po wystąpieniu kolizji.
Aby móc skorzystać z tej możliwości kierowca musi serwisować auto w punkcie autoryzowanym przez producenta, bądź takiego z którego usług zaleca skorzystać ubezpieczyciel.
Należy jednak pamiętać, że utrata wartości handlowej dotyczy jedynie uszkodzonych części metalowych pojazdu. Dotyczy to więc :
- prac blacharskich oraz malowania uszkodzonego auta,
- rozliczenia czasu pracy mechaników,
- dokonania wymiany części zamiennych zarówno tych oryginalnych, jak i używanych.
W celu otrzymania dokładnej ekspertyzy określającej utratę wartości handlowej samochodu należy skorzystać z pomocy rzeczoznawcy motoryzacyjnego. On stwierdzi stratę poniesioną przez kierowcę na podstawie następujących czynników:
- marki zniszczonego samochodu,
- czasu eksploatowania pojazdu,
- całkowitych kosztów naprawy auta,
- wartości rynkowej przed wystąpieniem zdarzenia komunikacyjnego,
- rodzaju poniesionej szkody.
Jeżeli rzeczoznawca samochodowy stwierdzi, że w wyniku wypadku komunikacyjnego poniesione szkody są zbyt małe może odmówić przyznania ubezpieczenia w ramach utraty wartości pojazdu. Osoba dokonująca wyceny samochodu przed kolizją może skorzystać z pomocy jednego z programów służącego do wykonywania kosztorysów np. DAT, Audatex, czy też Infoexpert. Dostęp do nich mają jedynie profesjonalni rzeczoznawcy. Zasady, którymi muszą się kierować zostały ustalone przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Samochodowych Ekspertmot w specjalnej instrukcji.
Niezbędne dokumenty
Kierowca, który chciałby ubiegać się o stwierdzenie utraty wartości handlowej pojazdu powinien złożyć wniosek o odszkodowanie. W szybszym rozwiązaniu spraw może pomóc dostarczenie również:
- dokumentu potwierdzającego decyzję ubezpieczyciela,
- faktury bądź rachunki za dokonanie niezbędnych napraw,
- kosztorysu, który kierowca otrzymał od rzeczoznawcy lub firmy ubezpieczeniowej.
Przypadki nieprzyznania odszkodowania w ramach utraty wartości handlowej
Występują jednak sytuacje, w których rzeczoznawca decyduje o nieprzyznaniu odszkodowania w ramach utraty wartości handlowej poszkodowanego samochodu. Może to nastąpić jeżeli:
- samochód został uszkodzony w zdarzeniu komunikacyjnym, od którego upłynęło 3 lata,
- pojazd uległ uszkodzeniu jeszcze zanim miał miejsce wypadek,
- samochód uległ całkowitemu zniszczeniu a koszt naprawy przekracza jego wartość ocenioną przez rzeczoznawcę.
Wiele osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych nie mają świadomości, że mogą skorzystać z odszkodowania za utratę wartości pojazdu. Firmy ubezpieczeniowe specjalnie zatajają ten fakt przed swoimi klientami, bądź odmawiają wypłaty świadczenia argumentując, że kolizja nie miała żadnego wpływu na wartość samochodu.