W którym miejscu zamontować drzwi do wyczystki komina?

Wyczystka komina pełni bardzo ważną funkcję, dlatego jest obowiązkowa dla każdej instalacji tego typu. Bez niej niemożliwe jest skuteczne usuwanie gromadzących się na ścianach komina osadów, które z biegiem czasu mogą zmniejszyć wydajność całego układu. Kominiarze wydrapują te zanieczyszczanie przy pomocy specjalnej szczoty, lecz potrzebują do tego także zbiornika, czyli wyczystki. Bardzo ważne jest regularne sprawdzanie sprawności komina – powinno się robić to co najmniej raz do roku. Niestety, wybór oraz montaż wyczystki może okazać się niemałym wyzwaniem, szczególnie jeśli nie posiada się koniecznej na ten temat wiedzy.

W jakim miejscu ulokować wyczystkę?

Wybór prawidłowego miejsca na wyczystkę potrafi być niezwykle trudny. Z jednej strony chcemy, aby miejsce to było wygodne i łatwo dostępne. Umiejscowienie go w niewidocznym kącie z reguły nie wchodzi w grę. Z drugiej strony nawet drogie, solidnie wyglądające drzwi do wyczystki nie prezentują się na tyle dobrze, że można wpasować je do wystroju salonu. W sytuacji tej należy znaleźć złoty środek. Jak można się spodziewać, ulokowanie wyczystki będzie znacznie się różniło w indywidualnych przypadkach. Oprócz dostępu i widoczności należy wziąć pod uwagę wiele czynników związanych z samą konstrukcją komina. Logicznym rozwiązaniem wydaje się umiejscowienie drzwiczek po stronie najrzadziej odwiedzanego pomieszczenia, na niezbyt dużej, aczkolwiek komfortowej wysokości. Rozważyć należy także planowane umeblowanie danych pokojów, aby nie znaleźć się w sytuacji, gdzie ważny sprzęt taki jak pralka czy kuchenka ograniczy nam dostęp do wyczystki.

Rodzaj wyczystki a jej położenie

Wyczystki dostępne są w wielu formach, a w zależności od ich kształtu i materiału, preferowane położenie może ulec zmianie. Na większą dowolność można pozwolić sobie w przypadku solidnych, kwasoodpornych drzwiczek, które są niewrażliwe na czynniki zewnętrzne. Chociaż tego typu modele są nieco droższe, to inwestycja w nie jest zazwyczaj dobrym pomysłem – cechują się one ponadprzeciętną trwałością. Niemożna pominąć również ich stosunkowo estetycznego wyglądu, dzięki któremu mogą znajdować się w bardziej widocznych miejscach. Nie można także zapomnieć o kwestii położenia innych elementów instalacji kominowej – na przykład naczynia do gromadzenia kondensatu oraz związanego z nim wylotu w ścianie komina. To oczywiste, że nie może on kolidować z umiejscowieniem drzwiczek do wyczystki, lecz położenie ich względnie blisko może okazać się dobrym, wygodnym pomysłem.
Posts created 84

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top